2006 Suzuki DR200SE gallery
2006 Suzuki DR200SE
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 58.2 mm (2.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.4:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-P21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-P18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Color options: | Yellow, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi DRD Edition 50 SM
- 2006 Derbi DRD Pro 50 SM
- 2006 Derbi DRD Racing 50 SM
- 2006 Derbi GP 1 Racing
- 2006 Derbi GP1 125
- 2006 Derbi GP1 250
- 2006 Derbi GP1 50
- 2006 Derbi GPR 125 Nude
- 2006 Derbi GPR 125 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Nude
- 2006 Derbi GPR 50 R
- 2006 Derbi GPR 50 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Racing Replica
- 2006 Derbi GPR 80 Cup
- 2006 Derbi GPX1
- 2006 Derbi Mulhacen 659
- 2006 Derbi Rambla 50
- 2006 Derbi Revolution 50
- 2006 Derbi Revolution 50 GS
- 2006 Derbi Senda 125

