2006 Victory Ness Signature Series Jackpot gallery
2006 Victory Ness Signature Series Jackpot
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.1 kg (644.0 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-B18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Arlen-Supersonic Blue/Graphic, Cory-Black with Blue Flames |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ural Tourist
- 2006 Ural Troyka
- 2006 Ural Vorona
- 2006 Ural Wolf
- 2006 Veli ZQ 125-6
- 2006 Veli ZQ 150-15
- 2006 Veli ZQ 150-8
- 2006 Veli ZQ 200-15
- 2006 Veli ZQ 90-2
- 2006 Veli ZQ110-5
- 2006 Veli ZQ125-8
- 2006 Veli ZQ90-6
- 2006 Vento V-Thunder
- 2006 Vespa Granturismo 125 L
- 2006 Vespa Granturismo 200 L
- 2006 Vespa GTS 250 I.E.
- 2006 Vespa LX 125cc 4T
- 2006 Vespa LX 150
- 2006 Vespa LX 50cc 2T
- 2006 Vespa LX 50cc 4T

