2006 Suzuki GSX 1400 gallery
2006 Suzuki GSX 1400
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 104,59 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 226.0 kg (498.2 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Blue/white |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda Forza EX
- 2006 Honda Forza X
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi
- 2006 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/ABS
- 2006 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2006 Honda Gorilla
- 2006 Honda Gyro Canopy
- 2006 Honda Helix
- 2006 Honda Hornet 900
- 2006 Honda Metropolitan
- 2006 Honda Metropolitan II
- 2006 Honda Monkey
- 2006 Honda Paneuropean
- 2006 Honda Pantheon
- 2006 Honda Pantheon 150
- 2006 Honda PS125i
- 2006 Honda PS150i
- 2006 Honda RC51
- 2006 Honda Rebel

