2006 Malaguti XSM Supermotard 50 gallery
2006 Malaguti XSM Supermotard 50
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/orange, |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Generic Toxic 50
- 2006 Generic Trigger SM
- 2006 Generic Trigger X
- 2006 Gilera DNA 50
- 2006 Gilera Nexus 500
- 2006 Gilera RCR
- 2006 Gilera Runner Pure Jet
- 2006 Gilera Runner Racing Replica
- 2006 Gilera Runner SP 50
- 2006 Gilera Runner VX 125
- 2006 Gilera Runner VXR 200
- 2006 Gilera SMT
- 2006 Gilera Stalker
- 2006 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2006 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2006 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom
- 2006 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2006 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic

