2006 Norton Commando 961 SS Specs gallery
2006 Norton Commando 961 SS Specs
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 961.00 ccm (58.64 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 79.0 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.2 kg (415.0 pounds) |
| Seat height: | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-X17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-X17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The►
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Rieju SMX 50 Pro
- 2006 Rieju Spike
- 2006 Sachs Dirty Devil 50
- 2006 Sachs Roadster 650
- 2006 Sachs X-Road
- 2006 Sachs XTC 125
- 2006 Sherco 0.5
- 2006 Sherco 0.8
- 2006 Sherco 1.25
- 2006 Sherco 2.0
- 2006 Sherco 2.5
- 2006 Sherco 2.5i Enduro
- 2006 Sherco 2.9
- 2006 Sherco 3.2
- 2006 Sherco 4.5i Enduro
- 2006 Sherco 5.1i Enduro
- 2006 Sherco Champion 50 Supermotard
- 2006 Sherco CityCorp 125 Enduro
- 2006 Sherco CityCorp 125 Supermotard
- 2006 Sherco Enduro 50

