2006 Benelli TnT Titanium gallery
2006 Benelli TnT Titanium
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 135,44 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Husaberg FE 450 E
- 2006 Husaberg FE 550 E
- 2006 Husaberg FE 650 E
- 2006 Husaberg FS 450 E
- 2006 Husaberg FS 650 C
- 2006 Husaberg FS 650 E
- 2006 Husqvarna CR 125
- 2006 Husqvarna SM 125 S
- 2006 Husqvarna SM 610
- 2006 Husqvarna SMR 450
- 2006 Husqvarna SMR 510
- 2006 Husqvarna TC 250
- 2006 Husqvarna TC 450
- 2006 Husqvarna TC 510
- 2006 Husqvarna TE 250
- 2006 Husqvarna TE 450
- 2006 Husqvarna TE 510
- 2006 Husqvarna TE 610
- 2006 Husqvarna WR 125
- 2006 Husqvarna WR 250

