2006 Suzuki Boulevard M109S gallery
2006 Suzuki Boulevard M109S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1783.00 ccm (108.80 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 112.0 x 90.5 mm (4.4 x 3.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 315.0 kg (694.5 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Black, Silver, Violet Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Husqvarna TC 450
- 2006 Husqvarna TC 510
- 2006 Husqvarna TE 250
- 2006 Husqvarna TE 450
- 2006 Husqvarna TE 510
- 2006 Husqvarna TE 610
- 2006 Husqvarna WR 125
- 2006 Husqvarna WR 250
- 2006 Husqvarna WRE 125
- 2006 Hyosung Aquila 125
- 2006 Hyosung Aquila 250
- 2006 Hyosung Aquila 650
- 2006 Hyosung EZ 100 M
- 2006 Hyosung GF 125 E
- 2006 Hyosung GT 125
- 2006 Hyosung GT 250
- 2006 Hyosung GT 250 R
- 2006 Hyosung GT 650
- 2006 Hyosung GT 650 R
- 2006 Hyosung GT 650 S

