2006 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom gallery
2006 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (88.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 327.0 kg (721.0 pounds) |
| Seat height: | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | MU85-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry, black pearl, deep cobalt, glacier white pearl, rich sunglo blue, yellow pearl, brandy wine sunglo |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Husqvarna TE 610
- 2006 Husqvarna WR 125
- 2006 Husqvarna WR 250
- 2006 Husqvarna WRE 125
- 2006 Hyosung Aquila 125
- 2006 Hyosung Aquila 250
- 2006 Hyosung Aquila 650
- 2006 Hyosung EZ 100 M
- 2006 Hyosung GF 125 E
- 2006 Hyosung GT 125
- 2006 Hyosung GT 250
- 2006 Hyosung GT 250 R
- 2006 Hyosung GT 650
- 2006 Hyosung GT 650 R
- 2006 Hyosung GT 650 S
- 2006 Hyosung Karion 125
- 2006 Hyosung MS3 125
- 2006 Hyosung MS3 250
- 2006 Hyosung RX 125 SM
- 2006 Hyosung SD 50

