2006 Malaguti Ciak Master 125 gallery
2006 Malaguti Ciak Master 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ducati Multistada 1000 DS
- 2006 Ducati Multistada 1000s DS
- 2006 Ducati Multistada 620
- 2006 Ducati Multistada 620 Dark
- 2006 Ducati SportClassic GT 1000
- 2006 Ducati SportClassic PaulSmart 1000 LE
- 2006 Ducati SportClassic Sport 1000
- 2006 Ducati ST3
- 2006 Ducati ST3s ABS
- 2006 Ducati Superbike 999R Xerox
- 2006 Ducati Supersport 1000 DS
- 2006 Ecosse Heretic Ag
- 2006 Ecosse Heretic C
- 2006 Ecosse Heretic Ti
- 2006 Ecosse The Heretic
- 2006 Enfield 500S Continental
- 2006 Enfield Bullet 350 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2006 Enfield Bullet 500 Military

