2006 UM X Peed 50R gallery
2006 UM X Peed 50R
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.8 kg (209.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,514 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. ABS system. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.92 litres (1.30 gallons) |
| Color options: | Black, Red |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Husqvarna SM 125 S
- 2006 Husqvarna SM 610
- 2006 Husqvarna SMR 450
- 2006 Husqvarna SMR 510
- 2006 Husqvarna TC 250
- 2006 Husqvarna TC 450
- 2006 Husqvarna TC 510
- 2006 Husqvarna TE 250
- 2006 Husqvarna TE 450
- 2006 Husqvarna TE 510
- 2006 Husqvarna TE 610
- 2006 Husqvarna WR 125
- 2006 Husqvarna WR 250
- 2006 Husqvarna WRE 125
- 2006 Hyosung Aquila 125
- 2006 Hyosung Aquila 250
- 2006 Hyosung Aquila 650
- 2006 Hyosung EZ 100 M
- 2006 Hyosung GF 125 E
- 2006 Hyosung GT 125

