2006 UM V2S 650R gallery
2006 UM V2S 650R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 85.1 x 62.0 mm (3.4 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 230.0 kg (507.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,433 mm (56.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.16 litres (4.27 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Silver, Orange |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Piaggio Zip 50
- 2006 Piaggio Zip SP
- 2006 Polini 910 GP3 Reverse
- 2006 Polini X Supermotard
- 2006 Polini XP 4T 110
- 2006 Polini XP 65 R
- 2006 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2006 Ridley Auto-Glide Classic
- 2006 Ridley Auto-Glide Old School
- 2006 Ridley Auto-Glide Sport
- 2006 Ridley Auto-Glide TT
- 2006 Ridley X88
- 2006 Rieju 125 NKD
- 2006 Rieju MRX 125
- 2006 Rieju MRX 50
- 2006 Rieju MRX 50 Pro
- 2006 Rieju MX 50
- 2006 Rieju MX 50 Disk
- 2006 Rieju RR Sport Edition
- 2006 Rieju RS2 125

