2006 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom gallery
2006 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 882.66 ccm (53.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 253.1 kg (558.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,547 mm (60.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver, black pearl, fire red pearl, glacier white pearl, rich sunglo blue, two-tone rich sunglo blue and chopper blue, two-tone chopper blue and brilliant silver, two-tone fire red pearl and vivid black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ecosse Heretic C
- 2006 Ecosse Heretic Ti
- 2006 Ecosse The Heretic
- 2006 Enfield 500S Continental
- 2006 Enfield Bullet 350 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Classic
- 2006 Enfield Bullet 500 Deluxe
- 2006 Enfield Bullet 500 Military
- 2006 Enfield Bullet Sixty 5
- 2006 Enfield Electra 350
- 2006 Enfield GT500 Cafe Racer
- 2006 Enfield Trials/Scrambler
- 2006 Factory Bike Chrono SM50
- 2006 Factory Bike Desert YR50
- 2006 Factory Bike Minidesert RC14
- 2006 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2006 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2006 GAS GAS 450 FSE
- 2006 GAS GAS EC 125
- 2006 GAS GAS EC 200

