2006 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic gallery
2006 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | 39,42 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,625 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 160/90-(16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-M15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Keeway Partner 100
- 2006 Keeway Partner 110
- 2006 Keeway Speed 125
- 2006 Keeway Superlight
- 2006 Keeway Supershadow
- 2006 KTM 125 EXC
- 2006 KTM 125 SX
- 2006 KTM 200 EXC
- 2006 KTM 250 EXC
- 2006 KTM 250 EXC Racing
- 2006 KTM 250 SX
- 2006 KTM 250 SX-F
- 2006 KTM 300 EXC
- 2006 KTM 400 EXC Racing
- 2006 KTM 450 EXC Racing
- 2006 KTM 450 SMR
- 2006 KTM 450 SX
- 2006 KTM 50 Mini Adventure
- 2006 KTM 50 Senior Adventurer
- 2006 KTM 50 Supermoto

