2006 Honda CR125R gallery
2006 Honda CR125R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.4 kg (197.0 pounds) |
| Seat height: | 947 mm (37.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Benelli TnT Titanium
- 2006 Benelli Tornado 1130
- 2006 Benelli Tornado 1130esse
- 2006 Benelli Tornado Tre LE
- 2006 Benelli Tornado Tre Novecento
- 2006 Benelli Tornado Tre RS
- 2006 Benelli Velvet 125
- 2006 Benelli Velvet 150
- 2006 Beta Alp 125
- 2006 Beta Alp 200
- 2006 Beta Alp 4.0
- 2006 Beta Ark 50
- 2006 Beta Euro 350
- 2006 Beta Jonathan 350
- 2006 Beta M4 4T Supermotard
- 2006 Beta Minitrial
- 2006 Beta Rev 3 125
- 2006 Beta Rev 3 200
- 2006 Beta Rev 3 250
- 2006 Beta Rev 3 270

