2006 Honda CRF250R gallery
2006 Honda CRF250R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.5 kg (204.0 pounds) |
| Seat height: | 965 mm (38.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,478 mm (58.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Kymco Agility 50
- 2006 Kymco Bet and Win
- 2006 Kymco Cruiser
- 2006 Kymco Dink Yager 50 A/C
- 2006 Kymco DJ Refined 50
- 2006 Kymco Filly 50 LX
- 2006 Kymco Grand Dink 250
- 2006 Kymco Grand King
- 2006 Kymco Hipster 4V
- 2006 Kymco Movie XL 150
- 2006 Kymco People
- 2006 Kymco People S 50
- 2006 Kymco People S 50 4T
- 2006 Kymco Pulsar CK
- 2006 Kymco Spike
- 2006 Kymco Straight 150
- 2006 Kymco Stryker
- 2006 Kymco Stryker Off Road
- 2006 Kymco Super 9 A/C
- 2006 Kymco Top Boy 50

