2006 Honda CRF70F gallery
2006 Honda CRF70F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 72.00 ccm (4.39 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 47.0 x 41.4 mm (1.9 x 1.6 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 58.1 kg (128.0 pounds) |
| Seat height: | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,067 mm (42.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.67 litres (1.50 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Hero Honda Super Splendor
- 2006 Highland 450 MX
- 2006 Highland Allroad
- 2006 Highland Desert Storm
- 2006 Highland Dirt Trac
- 2006 Highland Outback
- 2006 Highland Super Motard
- 2006 Honda @125
- 2006 Honda @150
- 2006 Honda 599
- 2006 Honda 919
- 2006 Honda ANF125 Innova
- 2006 Honda Ape 100
- 2006 Honda Ape 50
- 2006 Honda Benly 50 S
- 2006 Honda Big Ruckus
- 2006 Honda CB1300
- 2006 Honda CB1300S
- 2006 Honda CB250 Nighthawk
- 2006 Honda CB400 Super Bol D´Or

