2006 Honda CRF450X gallery
2006 Honda CRF450X
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 62.0 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.4 kg (250.0 pounds) |
| Seat height: | 963 mm (37.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,478 mm (58.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.59 litres (2.27 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 Carb
Other motorcycles in 2006
- 2006 AJP Pr4 125 Supermotard
- 2006 AJP Pr4 200 Enduro
- 2006 Aprilia Atlantic 125
- 2006 Aprilia Atlantic 250
- 2006 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2006 Aprilia Caponord Rally Raid
- 2006 Aprilia ETV 1000 Caponord
- 2006 Aprilia Leonardo 125
- 2006 Aprilia Leonardo 300
- 2006 Aprilia Mojito 150
- 2006 Aprilia Mojito 50
- 2006 Aprilia MX 125
- 2006 Aprilia Pegaso 650 Strada
- 2006 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2006 Aprilia RS 125
- 2006 Aprilia RS 50
- 2006 Aprilia RSV 1000 R
- 2006 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2006 Aprilia RX 50 Racing
- 2006 Aprilia Scarabeo 100

