2007 Rieju MRX 50 Pro gallery
2007 Rieju MRX 50 Pro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.0 kg (207.2 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Galfer double piston |
| Rear brakes: | Single disc. Galfer |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.40 litres (2.22 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black, blue, orange |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Moto Guzzi Moto Guzzi Griso 1200 8v
- 2007 Moto Guzzi Nevada 750 Touring
- 2007 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2007 Moto Guzzi Norge 1200
- 2007 Moto Morini 9 1/2
- 2007 Moto Morini Corsaro 1200
- 2007 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2007 Motobi 250 SixTiranti
- 2007 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2007 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Furia Max 50 Supermotard
- 2007 Motorhispania RX 50 Super Racing
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Enduro
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Urban Bike
- 2007 MV Agusta 910R Brutale Italia

