2007 Rieju RS2 NKD gallery
2007 Rieju RS2 NKD
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.5 kg (237.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Double piston |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, blue, red |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Rieju RR Sport Edition
- 2007 Rieju RS2 125
- 2007 Rieju RS2 Matrix
- 2007 Rieju RS2_125 PRO
- 2007 Rieju SMX 125
- 2007 Rieju SMX 50
- 2007 Rieju SMX 50 Pro
- 2007 Rieju Tango 125
- 2007 Sachs 49er
- 2007 Sachs Bee 125
- 2007 Sachs Bee 50
- 2007 Sachs Eagle 125
- 2007 Sachs Eagle 50
- 2007 Sachs LF 125
- 2007 Sachs MadAss 125
- 2007 Sachs MadAss 50
- 2007 Sachs Roadster 650
- 2007 Sachs Saxonette Luxus
- 2007 Sachs SpeedForce 50

