2007 CR&S VUN Standard gallery
2007 CR&S VUN Standard
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 54 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,368 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZRX17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZRX17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
News
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Adly Thunder bike 50
- 2007 AJP Pr4 125 Enduro
- 2007 AJP Pr4 125 Supermotard
- 2007 AJP Pr4 200 Enduro
- 2007 American IronHorse Legend
- 2007 American IronHorse LSC
- 2007 American IronHorse Outlaw
- 2007 American IronHorse Slammer
- 2007 American IronHorse Tejas
- 2007 American IronHorse Texas Chopper
- 2007 APC Double Down
- 2007 APC Double Down 300
- 2007 APC High Roller 300 RDS
- 2007 APC High Roller S
- 2007 APC Hustler S
- 2007 APC Wild Card 240 R.D.S.
- 2007 APC Wild Card 300 RDS.
- 2007 APC Wild Card S
- 2007 Aprilia Atlantic 125
- 2007 Aprilia Atlantic 250

