2007 Suzuki Burgman 400 gallery
2007 Suzuki Burgman 400
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 400.00 ccm (24.41 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 77.6 mm (3.2 x 3.1 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 49.0 kg (108.0 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-13 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 125
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 150
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 125
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 150
- 2007 Chang-Jiang GY 110
- 2007 Chang-Jiang GY 110-A
- 2007 Chang-Jiang GY 125
- 2007 Chang-Jiang GY 125-A
- 2007 Chang-Jiang GY 150
- 2007 Chang-Jiang GY 150-A
- 2007 Chang-Jiang GY 200
- 2007 Chang-Jiang GY 200-A
- 2007 Confederate Hellcat F131
- 2007 Confederate Renovatio Project
- 2007 Confederate Wraith B120
- 2007 CPI Aragon
- 2007 CPI Aragon GP
- 2007 CPI GTR 50
- 2007 CPI SM Supermoto

