2007 Victory Vegas Jackpot gallery
2007 Victory Vegas Jackpot
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 298.9 kg (659.0 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Black, Orange Crush, Sunset Red |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 50 Senior Adventure
- 2007 KTM 50 SX
- 2007 KTM 50 SX Junior
- 2007 KTM 505 SX F
- 2007 KTM 525 EXC Racing
- 2007 KTM 525 XC Desert Racing
- 2007 KTM 560 SMR
- 2007 KTM 625 SMC
- 2007 KTM 625 SXC
- 2007 KTM 640 Adventure
- 2007 KTM 640 Duke II
- 2007 KTM 640 LC4 Enduro
- 2007 KTM 640 LC4 Supermoto
- 2007 KTM 65 SX
- 2007 KTM 660 SMC
- 2007 KTM 690 Supermoto
- 2007 KTM 85 SX 17/14
- 2007 KTM 85 SX 19/16
- 2007 KTM 950 Super Enduro R
- 2007 KTM 950 Supermoto

