2007 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce gallery
2007 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 300.7 kg (663.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,692 mm (66.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.54 litres (4.90 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, deep cobalt pearl, pewter pearl (new), white gold pearl (new), two-tone suede blue pearl and vivid black (new), two-tone black cherry pearl and pewter pearl (new), two-tone fire red pearl and black pearl (new), two-tone d |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-4
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-6
- 2007 Chang-Jiang BD 125T-6A
- 2007 Chang-Jiang BD 150-2
- 2007 Chang-Jiang BD 150-3
- 2007 Chang-Jiang BD 150T 125
- 2007 Chang-Jiang BD 150T 250
- 2007 Chang-Jiang BD 150T-A
- 2007 Chang-Jiang BD 250-A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-4
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-4A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 125
- 2007 Chang-Jiang BD 50QT-5D 150
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 125
- 2007 Chang-Jiang BD50QT-9 150
- 2007 Chang-Jiang GY 110
- 2007 Chang-Jiang GY 110-A

