2007 Yamaha V Star 1100 Custom gallery
2007 Yamaha V Star 1100 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1065.22 ccm (65.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 259.0 kg (571.0 pounds) |
| Seat height: | 691 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Super Motard
- 2007 Motorhispania Ryz 50 Urban Bike
- 2007 MV Agusta 910R Brutale Italia
- 2007 MV Agusta Brutale 750 America
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Gladio
- 2007 MV Agusta Brutale 750 Oro
- 2007 MV Agusta Brutale 910
- 2007 MV Agusta Brutale 910R
- 2007 MV Agusta Brutale 910S
- 2007 MV Agusta F4 1000 Corse
- 2007 MV Agusta F4 1000 Mamba
- 2007 MV Agusta F4 1000 Senna
- 2007 MV Agusta F4 1000R 1+1
- 2007 MV Agusta F4 1000S 1+1
- 2007 MV Agusta F4 750 Ago
- 2007 MV Agusta F4 750S 1+1
- 2007 MV Agusta F4 Tamburini
- 2007 MV Agusta F4CC

