2007 Yamaha TT-R 125 LE gallery
2007 Yamaha TT-R 125 LE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.9 kg (185.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/80-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.58 litres (1.74 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Hyosung GT 125 R Supersport
- 2007 Hyosung GT 125 R TTC
- 2007 Hyosung GT 250 Naked / GT 250 Comet
- 2007 Hyosung GT 250 R
- 2007 Hyosung GT 650 Naked / GT 650 Comet
- 2007 Hyosung GT 650 R Sporttouring / Comet 650 R
- 2007 Hyosung GT 650 R TTC
- 2007 Hyosung GT 650 S Sport / Comet 650 S
- 2007 Hyosung GV 125 Aquila / GV 125 Cruiser
- 2007 Hyosung GV 250 Aquila / GV 250 Cruiser
- 2007 Hyosung GV 650 Aquila / GV 650 Cruiser
- 2007 Hyosung GV 650 Trend Killer
- 2007 Hyosung Karion 125
- 2007 Hyosung RT 125 D
- 2007 Hyosung RT125
- 2007 Hyosung Rush 50
- 2007 Hyosung SF 50 Racing
- 2007 Hyosung SF 50 Rally
- 2007 Hyosung Super Cab 50
- 2007 Hyosung XRX 125 Fundoro

