1986 Yamaha XJ 750 Maxim X gallery
1986 Yamaha XJ 750 Maxim X
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | 90 |
| Engine type: | Four cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.0 x 51.6 mm (2.7 x 2.0 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 1/-19-57H |
| Rear tyre dimensions: | 1/-16-67H |
| Front brakes: | Double disc. 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum Brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1986
- 1986 BMW R100RS
- 1986 BMW R65
- 1986 BMW R65 (reduced effect)
- 1986 BMW R80
- 1986 BMW R80G/S
- 1986 BMW R80G/S Paris-Dakar
- 1986 BMW R80RT
- 1986 Cagiva 650 Alazzurra
- 1986 Cagiva 650 Alazzurra (reduced effect)
- 1986 Cagiva 650 Elefant
- 1986 Dnepr MT 11 (with sidecar)
- 1986 Dnepr MT 16 (with sidecar)
- 1986 Ducati 1000 S 2
- 1986 Ducati 1000 SS Hailwood-Replica
- 1986 Ducati 750 F1
- 1986 Ducati 750 Paso
- 1986 Enfield 350 Bullet
- 1986 Enfield 350 Bullet Deluxe
- 1986 Fantic 125 Raider LC
- 1986 Fantic 250 Raider LC

