2007 Yamaha V Star 1100 Classic gallery
2007 Yamaha V Star 1100 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1065.22 ccm (65.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 269.0 kg (593.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Raven/Charcoal Flames, Metallic Titanium/Liquid Silver |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Polini 910 GP4 Air Junior
- 2007 Polini 911 GP4
- 2007 Polini 911 GP4 Reverse
- 2007 Polini 911 GP4 Reverse Race
- 2007 Polini XP 4T Street
- 2007 Polini XP 65 R
- 2007 Polini XP4 - 110 Cross Racing
- 2007 Qlink Achilles 150
- 2007 Qlink Axon 50
- 2007 Qlink Commuter 250
- 2007 Qlink Legacy 250
- 2007 Qlink Legend 250
- 2007 Qlink Pegasus 150
- 2007 Qlink Sapero 250
- 2007 Qlink Star 50
- 2007 Qlink X-ranger 200
- 2007 Qlink X-ranger 50
- 2007 Rhino Hunter R
- 2007 Rhino Hunter S
- 2007 Rhino Predator S

