2007 Yamaha V Star 1100 Silverado gallery
2007 Yamaha V Star 1100 Silverado
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1065.22 ccm (65.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 75.0 mm (3.7 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 289.8 kg (639.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Cerulean Silver, Black cherry |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/ABS
- 2007 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2007 Honda Helix
- 2007 Honda Hornet 600
- 2007 Honda Metropolitan
- 2007 Honda Nighthawk 250
- 2007 Honda NT700V Deauville
- 2007 Honda PS125i
- 2007 Honda Rebel 250
- 2007 Honda Reflex
- 2007 Honda Reflex ABS
- 2007 Honda Reflex Sport
- 2007 Honda Reflex Sport ABS
- 2007 Honda Ruckus
- 2007 Honda Rukus
- 2007 Honda Rune
- 2007 Honda SCV100 Lead
- 2007 Honda SH125i
- 2007 Honda Shadow 750
- 2007 Honda Shadow Aero

