2007 Suzuki RMZ 450 gallery
2007 Suzuki RMZ 450
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.5 x 62.8 mm (3.8 x 2.5 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| Seat height: | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Color options: | Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Borile B500CR
- 2007 Borile B500MT
- 2007 Boss Hoss BHC-3 502
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2007 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2007 Buell Blast
- 2007 Buell Firebolt XB12R
- 2007 Buell Firebolt XB9R
- 2007 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2007 Buell Lightning Long XB12Ss
- 2007 Buell Lightning Super TT XB12STT
- 2007 Buell Lightning XB12S
- 2007 Buell Lightning XB12Scg
- 2007 Buell Ulysses XB12X
- 2007 Cagiva Mito 125
- 2007 Cagiva Mito SP525
- 2007 Cagiva Raptor 125
- 2007 Cagiva Raptor 650
- 2007 Can-Am Spyder Roadster
- 2007 CCM 404 DS SuperSport

