2007 Rieju 50 Spike gallery
2007 Rieju 50 Spike
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 89.0 kg (196.2 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,345 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.50 litres (1.45 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, blue, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Diamo Turista 260
- 2007 Diamo Velux 150
- 2007 Diamo Velux 250
- 2007 Ducati Desmosedici RR
- 2007 Ducati GT 1000
- 2007 Ducati Hypermotard 1100S
- 2007 Ducati Monster 695
- 2007 Ducati Monster S2R 1000
- 2007 Ducati Monster S2R 800
- 2007 Ducati Monster S4R Testastretta
- 2007 Ducati Monster S4Rs Testastretta
- 2007 Ducati Multistrada 1100
- 2007 Ducati Multistrada 1100S
- 2007 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2007 Ducati Sport 1000 Monoposto
- 2007 Ducati Sport 1000S
- 2007 Ducati ST3
- 2007 Ducati ST3S ABS
- 2007 Ducati Superbike 1098
- 2007 Ducati Superbike 1098 S

