2007 Derbi Mulhacen 659 gallery
2007 Derbi Mulhacen 659
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40.21 cubic inches) | Power: | 48,6 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Single disc. Ventilated |
| Rear brakes: | Single disc. Ventilated |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red/black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki GSX-R 1000 Phantom.
- 2007 Suzuki GSX-R 600
- 2007 Suzuki GSX-R 750
- 2007 Suzuki GZ250
- 2007 Suzuki Hayabusa 1300
- 2007 Suzuki RM 125
- 2007 Suzuki RM 250
- 2007 Suzuki RM 85
- 2007 Suzuki RM 85 L
- 2007 Suzuki RM-Z250
- 2007 Suzuki RMZ 450
- 2007 Suzuki RMZ 450 Carmichael Replica
- 2007 Suzuki SV 1000 S
- 2007 Suzuki SV 650
- 2007 Suzuki SV 650 ABS
- 2007 Suzuki SV 650 S
- 2007 Suzuki SV 650 S ABS
- 2007 Suzuki V-Strom 1000
- 2007 Suzuki V-Strom 650
- 2007 Suzuki V-Strom 650 ABS

