2005 Kawasaki KX85 gallery
2005 Kawasaki KX85
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.00 ccm (5.13 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 48.5 x 45.8 mm (1.9 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.0 kg (143.3 pounds) |
| Seat height: | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.67 litres (1.50 gallons) |
| Color options: | Kawasaki Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 TM racing EN 450 F e.s.
- 2005 TM racing EN 530 F e.s.
- 2005 TM racing MX 125
- 2005 TM racing MX 250
- 2005 TM racing MX 250 F
- 2005 TM racing MX 450 F
- 2005 TM racing MX 530 F
- 2005 TM racing MX 85 Junior
- 2005 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2005 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2005 TM racing SMR 125
- 2005 TM racing SMR 450 F a.e.
- 2005 TM racing SMR 530 F a.e.
- 2005 TM racing SMX 450 F Competition
- 2005 TM racing SMX 660 F Competition
- 2005 Tomos Arrow
- 2005 Tomos LX
- 2005 Tomos MC 36
- 2005 Tomos MC 50 Junior
- 2005 Tomos MC 50 Senior

