2010 Aprilia Tuono 1000 R FACTORY gallery
2010 Aprilia Tuono 1000 R FACTORY
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60.87 cubic inches) | Power: | 136,78 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 67.5 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17. |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Gilera Nexus 300
- 2010 Gilera Runner 50 SP Simoncelli
- 2010 Gilera Runner SP 50
- 2010 Gilera Runner ST 125
- 2010 Gilera Runner ST 200
- 2010 Govecs SC 1.4
- 2010 Govecs SR 1.2
- 2010 GreenTrans Ema98
- 2010 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2010 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE CVO Ultra Classic Electra Glide Black
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2010 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHXX Street Glide Trike

