2007 Derbi Mulhacen 659 X-Vision gallery
2007 Derbi Mulhacen 659 X-Vision
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 659.70 ccm (40.25 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,386 mm (54.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 PGO PMX 100
- 2007 PGO PMX 50
- 2007 PGO PMX 90
- 2007 PGO RoadShow 50
- 2007 PGO RoadShow 90
- 2007 PGO T-REX 110
- 2007 PGO T-REX 125
- 2007 PGO T-REX 150
- 2007 PGO T-REX 50
- 2007 PGO Tricycle 50
- 2007 Piaggio Fly 125
- 2007 Piaggio Fly 50 2T
- 2007 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2007 Piaggio Liberty Catalyzed
- 2007 Piaggio Liberty S 125
- 2007 Piaggio Liberty S 50
- 2007 Piaggio NRG Power DD
- 2007 Piaggio NRG Power DT
- 2007 Piaggio Typhoon 50
- 2007 Piaggio X8 125

