2007 Suzuki Burgman 650 gallery
2007 Suzuki Burgman 650
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 638.00 ccm (38.93 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.5 x 71.3 mm (3.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.0 kg (518.1 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-R15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray, White |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Gilera Runner SP 50
- 2007 Gilera Runner VX 125
- 2007 Gilera Runner VXR 200
- 2007 Gilera SC 125
- 2007 Gilera SMT 50
- 2007 Gilera Stalker 50
- 2007 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2007 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2007 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom
- 2007 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2007 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2007 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde
- 2007 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2007 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2007 Harley-Davidson FLSTF Softail Fat Boy
- 2007 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2007 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2007 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2007 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2007 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob

