2007 Suzuki DR 650 SE gallery
2007 Suzuki DR 650 SE
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Seat height: | 885 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-S21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-S17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Color options: | Blue/White, Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kawasaki ER-6n ABS
- 2007 Kawasaki KLE500
- 2007 Kawasaki KLR650
- 2007 Kawasaki KLX110
- 2007 Kawasaki KLX250S
- 2007 Kawasaki KLX300R
- 2007 Kawasaki KX100
- 2007 Kawasaki KX125
- 2007 Kawasaki KX250
- 2007 Kawasaki KX250F
- 2007 Kawasaki KX450F
- 2007 Kawasaki KX65
- 2007 Kawasaki KX85
- 2007 Kawasaki KX85-II
- 2007 Kawasaki Ninja 250R
- 2007 Kawasaki Ninja 500R
- 2007 Kawasaki Ninja 650R
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2007 Kawasaki Ninja ZX-6R

