2007 Suzuki DR-Z 250 gallery
2007 Suzuki DR-Z 250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.6 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sym Magic 110 RR
- 2007 Sym Mask 50
- 2007 Sym Megalo 125
- 2007 Sym Mio 100 (Disk Type)
- 2007 Sym Mio 100 (Drum Type)
- 2007 Sym Mio 50
- 2007 Sym R1-Z 125
- 2007 Sym RS 125
- 2007 Sym RV1
- 2007 Sym VS Excel II 125 cc
- 2007 Sym VS Excel II 150 cc
- 2007 Sym Wolf Classic 125
- 2007 Tank Sports 250E
- 2007 Tank Sports Classic 150
- 2007 Tank Sports Classic 50
- 2007 Tank Sports Courier 150
- 2007 Tank Sports Econo 50
- 2007 Tank Sports Minicustom 50
- 2007 Tank Sports Racer 150
- 2007 Tank Sports Racer 150 Deluxe

