2007 Suzuki DR200SE gallery
2007 Suzuki DR200SE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 58.2 mm (2.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.4:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-P21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-P18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Color options: | Yellow, Blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Derbi DRD Pro 50 R
- 2007 Derbi DRD Pro 50 SM
- 2007 Derbi DRD Racing 50 R
- 2007 Derbi DRD Racing 50 SM
- 2007 Derbi GP1 125
- 2007 Derbi GP1 250
- 2007 Derbi GP1 Open 50
- 2007 Derbi GP1 Racing 50
- 2007 Derbi GPR 125 Nude
- 2007 Derbi GPR 50 Replica Malossi
- 2007 Derbi GPR Nude 50
- 2007 Derbi GPR Racing 125
- 2007 Derbi GPR Racing 50
- 2007 Derbi GPX1
- 2007 Derbi Mulhacen 125 Cafe
- 2007 Derbi Mulhacen 125ST Freexter
- 2007 Derbi Mulhacen 659
- 2007 Derbi Mulhacen 659 X-Vision
- 2007 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacen Hot Bob

