2007 Harley-Davidson VRSCX gallery
2007 Harley-Davidson VRSCX
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5.86 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.9 x 72.1 mm (4.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.9 kg (637.0 pounds) |
| Seat height: | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,707 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Two-tone mirage orange pearl and brilliant silver pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 CCM FT35rs Limited Edition
- 2007 CCM FT35s
- 2007 CCM R30 Supermoto
- 2007 CCM R35
- 2007 CCM S-R 40 Limited Edition
- 2007 CF Moto 150 E-Charm AutoMatic / CF150T-5A
- 2007 CF Moto 150 E-Jewel AutoMatic / CF150T
- 2007 CF Moto 250 Freedom Scooter
- 2007 CF Moto V3 Sport / CF250T-3
- 2007 CF Moto V5 Sport Cruiser / CF250T-5
- 2007 Chang-Jiang BD 110
- 2007 Chang-Jiang BD 110-B
- 2007 Chang-Jiang BD 125
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2A
- 2007 Chang-Jiang BD 125-2B
- 2007 Chang-Jiang BD 125-3
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5A
- 2007 Chang-Jiang BD 125-5B

