2007 BMW F650GS gallery
2007 BMW F650GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 50 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,479 mm (58.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-S19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-S17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.30 litres (4.57 gallons) |
| Color options: | Red Non-Metallic, Night Black, Iceberg Silver Metallic |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Aprilia RS 125
- 2007 Aprilia RS 50
- 2007 Aprilia RSV 1000 R
- 2007 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2007 Aprilia RX 50
- 2007 Aprilia RXV 4.5
- 2007 Aprilia RXV 5.5
- 2007 Aprilia Scarabeo 100
- 2007 Aprilia Scarabeo 125
- 2007 Aprilia Scarabeo 200
- 2007 Aprilia Scarabeo 250
- 2007 Aprilia Scarabeo 50
- 2007 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2007 Aprilia Scarabeo 500
- 2007 Aprilia SL 750 Shiver
- 2007 Aprilia Sportcity 125
- 2007 Aprilia Sportcity 200
- 2007 Aprilia Sportcity 250
- 2007 Aprilia SR 50 R
- 2007 Aprilia SR 50 R Factory

