2007 MZ 660 Supermoto gallery
2007 MZ 660 Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 49,61 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 96.0 x 69.0 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/red |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Keeway ARN 125cc
- 2007 Keeway ARN 150cc
- 2007 Keeway Cooper
- 2007 Keeway Cruiser 250
- 2007 Keeway CUB Partner 100
- 2007 Keeway CUB Partner 110
- 2007 Keeway F-act 50
- 2007 Keeway F-act 90
- 2007 Keeway Flash
- 2007 Keeway Gallop
- 2007 Keeway Hurricane 50 cc
- 2007 Keeway Hurricane 90 cc
- 2007 Keeway Matrix 125
- 2007 Keeway Matrix 150
- 2007 Keeway Matrix 50
- 2007 Keeway Outlook 125
- 2007 Keeway Outlook 150
- 2007 Keeway Pixie
- 2007 Keeway Ranger
- 2007 Keeway RX3

