2007 CR&S VUN Tuned-Up gallery
2007 CR&S VUN Tuned-Up
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) | Power: | 68 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,368 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZRX17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZRX17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2007 Suzuki Boulevard C90T
- 2007 Suzuki Boulevard M109R
- 2007 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2007 Suzuki Boulevard M50
- 2007 Suzuki Boulevard M50 Limited
- 2007 Suzuki Boulevard S40
- 2007 Suzuki Boulevard S50
- 2007 Suzuki Boulevard S83
- 2007 Suzuki Burgman 125
- 2007 Suzuki Burgman 400
- 2007 Suzuki Burgman 650
- 2007 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2007 Suzuki DR 650 SE
- 2007 Suzuki DR-Z 250
- 2007 Suzuki DR-Z 400 E
- 2007 Suzuki DR-Z 400 S
- 2007 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2007 Suzuki DR-Z125
- 2007 Suzuki DR-Z125L

