2007 Honda XR650R gallery
2007 Honda XR650R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.6 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.6 kg (277.0 pounds) |
| Seat height: | 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.84 litres (2.60 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Titan Gecko Rubber Mount Stretch
-
TM racing EN 250 F ES Enduro
-
Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
Other motorcycles in 2007
- 2007 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2007 Derbi Variant Sport Curier 50
- 2007 Derbi X-Race 50 R
- 2007 Derbi X-Race 50 SM
- 2007 Diamo Aero GTX 50
- 2007 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2007 Diamo Fury 150
- 2007 Diamo Retro 150
- 2007 Diamo Retro 50
- 2007 Diamo Tracer 150
- 2007 Diamo Tracer 250
- 2007 Diamo Turista 260
- 2007 Diamo Velux 150
- 2007 Diamo Velux 250
- 2007 Ducati Desmosedici RR
- 2007 Ducati GT 1000
- 2007 Ducati Hypermotard 1100S
- 2007 Ducati Monster 695
- 2007 Ducati Monster S2R 1000
- 2007 Ducati Monster S2R 800

