2007 Confederate Renovatio Project gallery
2007 Confederate Renovatio Project
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1686.00 ccm (102.88 cubic inches) | Power: | 150 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 108.0 x 92.0 mm (4.3 x 3.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 154.2 kg (340.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 280/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 MZ 1000 SF SuperFighter
- 2007 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2007 MZ 125 RT
- 2007 MZ 125-RT Striker
- 2007 MZ 125 SX Sixdays 87
- 2007 MZ 660 Supermoto
- 2007 MZ 660 Supermoto S
- 2007 MZ Mantizz 125
- 2007 MZ Mosquito 125RX
- 2007 MZ SM 125 Cup Replica
- 2007 MZ SM 125 Gangsta
- 2007 MZ SM 125 MIG
- 2007 MZ SX 125 Enduro
- 2007 Norton 961/SS Commando
- 2007 Peugeot Blaster RCup
- 2007 Peugeot Blaster RS12
- 2007 Peugeot Geopolis 250 Exec.
- 2007 Peugeot JetForce 125
- 2007 Peugeot JetForce 125 ABS/PBS
- 2007 Peugeot Jetforce 50 Rally V

