2007 Honda Shadow Spirit gallery
2007 Honda Shadow Spirit
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (67.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.5 x 91.4 mm (3.4 x 3.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 252.2 kg (556.0 pounds) |
| Seat height: | 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,651 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Metallic Silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
-
An incredibly popular Confederate P120 Fighter motorcycle!
2015-03-24 16:16:18
This motorcycle is one of the most "darling child" among bike enthusiasts.
The Confederate P120 Fighter has a torque of 135 lbs and features a V-twin, 160 horsepower engine. Its chassis is made of an air-craft grade...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Derbi DRD Racing 50 SM
- 2007 Derbi GP1 125
- 2007 Derbi GP1 250
- 2007 Derbi GP1 Open 50
- 2007 Derbi GP1 Racing 50
- 2007 Derbi GPR 125 Nude
- 2007 Derbi GPR 50 Replica Malossi
- 2007 Derbi GPR Nude 50
- 2007 Derbi GPR Racing 125
- 2007 Derbi GPR Racing 50
- 2007 Derbi GPX1
- 2007 Derbi Mulhacen 125 Cafe
- 2007 Derbi Mulhacen 125ST Freexter
- 2007 Derbi Mulhacen 659
- 2007 Derbi Mulhacen 659 X-Vision
- 2007 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacen Hot Bob
- 2007 Derbi Mulhacn 125ST Freexter
- 2007 Derbi Mulhacn Caf 659 Angel Nieto LTD Edition
- 2007 Derbi Mulhacn Hot Bob

