2007 Honda Shadow Aero gallery
2007 Honda Shadow Aero
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45.46 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 76.0 mm (3.1 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.6 kg (519.4 pounds) |
| Seat height: | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Black, Pearl White, Pearl Black/Metallic Titanium, Metallic Silver/Pearl White, Black/Red Pinstripe |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL110GY-XR
- 2007 Veli VL125
- 2007 Veli VL125-2IV
- 2007 Veli VL125GY-2
- 2007 Veli VL125GY-S
- 2007 Veli VL125GY-S2
- 2007 Veli VL125T
- 2007 Veli VL125T-2
- 2007 Veli VL125T-3
- 2007 Veli VL125T-4
- 2007 Veli VL125T-5
- 2007 Veli VL125T-5 EEC
- 2007 Veli VL125T-6
- 2007 Veli VL125T-7
- 2007 Veli VL125T-8
- 2007 Veli VL150-11
- 2007 Veli VL150-15
- 2007 Veli VL150-16
- 2007 Veli VL150-19
- 2007 Veli VL150-3 EEC

