2007 Victory Kingpin gallery
2007 Victory Kingpin
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 297.0 kg (654.8 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Black, Turbo Silver with Firemist Clear, Multicolored |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Sherco 50cs SM Ipone Replica
- 2007 Sherco 50cs SM Sherco Cup Replica
- 2007 Sherco 50cs Supermotard
- 2007 Sherco Trial 0.8
- 2007 Sherco Trial 1.25
- 2007 Sherco Trial 2.5
- 2007 Sherco Trial 2.9
- 2007 Skyteam ST200
- 2007 Suzuki Bandit 1250
- 2007 Suzuki Bandit 1250 ABS
- 2007 Suzuki Boulevard C50
- 2007 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2007 Suzuki Boulevard C50C
- 2007 Suzuki Boulevard C50T
- 2007 Suzuki Boulevard C90
- 2007 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2007 Suzuki Boulevard C90T
- 2007 Suzuki Boulevard M109R
- 2007 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2007 Suzuki Boulevard M50

