2007 Suzuki RM-Z250 gallery
2007 Suzuki RM-Z250
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.0 kg (202.8 pounds) |
| Seat height: | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90- 21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Color options: | Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 TM racing MX 450 F
- 2007 TM racing MX 530 F
- 2007 TM racing MX 85 Junior
- 2007 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2007 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2007 TM racing SMR 125
- 2007 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2007 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2007 TM racing SMX 450 F Competition
- 2007 TM racing SMX 530 F Competition
- 2007 Tomos Alpino
- 2007 Tomos Flexer
- 2007 Tomos MC 50 Junior
- 2007 Tomos MC 50 Senior X
- 2007 Tomos MC 80 Senior
- 2007 Tomos Racing
- 2007 Tomos SE 125 F
- 2007 Tomos SM 125 F
- 2007 Tomos SM 125 Replica Cup

