2007 VOR SM-E 450 Supermotard gallery
2007 VOR SM-E 450 Supermotard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 444.00 ccm (27.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 71.0 mm (3.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 122.0 kg (269.0 pounds) |
| Seat height: | 898 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 DB Motors Super Sport 12-10 inch wheels
- 2007 DB Motors Super Sport 12-14 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 10-10 inch wheels
- 2007 DB Motors ZZ 14-12 inch wheels
- 2007 Derbi 125 SM Baja
- 2007 Derbi Atlantis Bullet 2t
- 2007 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2007 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2007 Derbi Atlantis Two Chic 2t
- 2007 Derbi Boulevard 125
- 2007 Derbi Boulevard 200
- 2007 Derbi Cra07
- 2007 Derbi Cross City 125
- 2007 Derbi Cross City 50
- 2007 Derbi Dirt Boy
- 2007 Derbi Dirt Kid
- 2007 Derbi DRD Pro 50 R
- 2007 Derbi DRD Pro 50 SM
- 2007 Derbi DRD Racing 50 R
- 2007 Derbi DRD Racing 50 SM

