2007 Wakan Road 1640 gallery
2007 Wakan Road 1640
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1640.00 ccm (100.07 cubic inches) | Power: | 115 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, blue, black |
News
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Peugeot Ludix Elegance
- 2007 Peugeot Ludix One
- 2007 Peugeot Ludix One Dual Seat
- 2007 Peugeot Ludix Snake
- 2007 Peugeot Ludix Trend
- 2007 Peugeot Rally Victories 100P
- 2007 Peugeot Satelis 125 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2007 Peugeot Satelis 250 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2007 Peugeot Satelis Compressor
- 2007 Peugeot Speedfight 100 Advantage
- 2007 Peugeot Speedfight 100 P
- 2007 Peugeot Speedfight 50
- 2007 Peugeot Speedfight Iron X 50
- 2007 Peugeot Speedfight Motorsport 50
- 2007 Peugeot Speedfight RCup 50
- 2007 Peugeot Speedfight Silversport 50
- 2007 Peugeot TKR Rally Victories
- 2007 Peugeot V-CLIC

